phone 32 231 88 19

location_on Almatur Gliwice
Wrocławska 4, 44-100 Gliwice

phone 32 259 64 18

location_on Almatur Katowice
3 Maja 7, 40-096 Katowice

Wycieczki objazdowe Promocje
Znaleziono 4 ofert.

Wycieczki objazdowe Bośnia i Hercegowina

Bośnia i Hercegowina - położony na Półwyspie Bałkańskim kraj „w kształcie serca". Większość jego terytorium obejmują Góry Dynarskie i przecinają liczne pasma górskie. Na niewielkim, około 20 kilometrowym odcinku posiada dostęp do Morza Adriatyckiego i może tu pochwalić się swoim nadmorskim kurortem: miasteczkiem Neum.

Poniżej przestawiamy turystyczne atrakcje Bośni i Hercegowiny i zapraszamy do ich odkrywania z Biurem Podróży i Turystyki Almatur.

Sarajewo - stolica i jednocześnie największe miasto kraju. Urzeka fascynującą mieszanką europejskiej i orientalnej atmosfery. To jedno z najbardziej tolerancyjnych miast świata w sferze religijnej. W jednym mieście, obok siebie żyją muzułmanie, katolicy i wyznawcy judaizmu. Serce Sarajewa to Stare Miasto i bazar – labirynt brukowanych, nastrojowych uliczek ze straganami, sklepami, kramami, kuszący turystów zapachem kawy i oferujący wyjątkową atmosferę. Zachwyca zlokalizowany na skraju starówki, wzniesiony pod koniec XIX wieku neoromański budynek Ratusza Miejskiego. Dawniej Ratusz był największym i najbardziej reprezentatywnym budynkiem w mieście, obecnie jest siedzibą władz miejskich. Warto przystanąć na Moście Łacińskim, który jest charakterystycznym punktem miasta. To jeden z najstarszych mostów w mieście, miejsce zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda.

Uwagę turystów zwraca także:
- mauretańska, drewniana fontanna Sebilj i Gołebi Plac, po którym przechadza się mnóstwo ptaków,
- wzniesiona w XVI wieku Wieża Zegarowa – ponoć jako jedyna na świecie pokazuje czas zgodny z muzułmańskim kalendarzem księżycowym,
- Meczet Cesarski – jedna z pierwszych muzułmańskich świątyń w BiH, wzniesiona na cześć sułtana Mehmeda II Zdobywcy.

Ale zabytki to nie wszystko co miasto ma nam do zaoferowania. Oprócz budynków znajdziemy tu liczne oazy zielni, parki, ścieżki spacerowe, a w otaczających Sarajewo górach - trasy tekkingowe.

Rozległą panoramę stolicy można podziwiać ze szczytów masywu górskiego Trebević, na które wiedzie kolej linowa. Wygodnymi gondolami w kilka minut przenosimy się bliżej zieleni, natury, górskich klimatów i wspaniałych widoków.

Wielokulturowy, położony nad rzeką Neretwą Mostar. Jego nazwa pochodzi od słowa mostaristrażnicy mostu. I faktycznie największą atrakcją miasta jest stary, kamienny most. Wzniesiony w XVI wieku, wysoki na blisko 25 metrów, o jednym przęśle, jest jednym z największych osiągnięć architektonicznych kultury osmańskiej na Bałkanach. Jego budowniczym był sam mistrz Hajrudin, uczeń słynnego Sinana, wybitnego przedstawiciela stylu tatarsko-tureckiego w architekturze. Przez wieki most był symbolem pojednania Wschodu z Zachodem - zarówno chrześcijaństwa z islamem, jak i katolickich Chorwatów z prawosławnymi Serbami. Z mostem związana jest tradycja skoków do wody. Wspominano o niej już w XVII wieku – wtedy do wody skakali młodzi, 16 letni chłopcy, by udowodnić swoją męskość. Obecnie skoki w turkusowe wody Neretwy odbywają się nadal w formie zawodów i jako show dla turystów.

Kolejną atrakcją turystyczną Mostaru jest niewielkie Stare Miastko. Tworzy je plątanina wąskich, kamiennych uliczek, całkowicie wyłączonych z ruchu kołowego. Znajdziemy tu warsztaty rzemieślnicze, sklepy z orientalnymi pamiątkami i restauracje, w których można spróbować wyśmienitej kuchni bałkańskiej i skosztować wybornej kawy. W 2005 roku Starówka i rejon Starego Mostu zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Medziugorje
– słynny ośrodek kultu religijnego, cel dla pielgrzymów z całego świata. Parafia żyła życiem zwykłej hercegowińskie parafii do czerwca 1981 roku – czyli do czasu objawień maryjnych. Od tego momentu Medziugorje i kościół św. Jakuba stały się centralnym miejscem pielgrzymkowym. Dziś kompleks świątyń ma imponujące rozmiary. W 1989 r. wzniesiono tu potężny, zadaszony ołtarz zewnętrzny, a przygotowane wokół niego miejsce na modlitwę może pomieścić blisko 5 tysięcy wiernych.

Počitelj - to niewielkie miasteczko położone nad Neretwą, w którym znajdują się ruiny średniowiecznej tureckiej twierdzy i wiąże "piracka" przeszłość. Turystów oczarowuje kamienna zabudowa i cudowne widoki.

Wodospady Kravica – przyrodnicza atrakcja kraju, miejsce piknikowe i letnie kąpielisko, które tworzy grupa wodospadów. Rozciągają się one wzdłuż rzeki Trebižat, na ponad 100 metrach szerokości. Mają od 24 do 28 metrów wysokości. U stóp wodospadów, w wyznaczonym miejscach można się kąpać i relaksować. Zbudowano też kładki ułatwiające przejście pod wodospad. Ze względu na duże zmiany poziomu wody i roślinności, wodospad Kravica skrywa wiele tajemnic i o każdej porze roku wygląda nieco inaczej.

Blagaj - urzeknie nas charakterystycznymi dla tej okolicy białymi, wapiennymi skałami, wyrastającymi wprost z rzeki, majestatycznym i niezwykle fotogenicznym Klasztorem Derwiszy i źródłami rzeki Buny. Z uwagi na swoją naturalną atmosferę i znaczenie historyczne klasztor znany jest na całym świecie jak Tekija w Blagaju. Wybudowany w XV wieku, u stóp wysokiego na ponad 200 metrów klifu uchodzi za jeden z najpiękniejszych obiektów w całej Bośni i Hercegowinie. Natomiast znajdujące się tu wywierzysko Buny jest jednym z najsilniejszych w Europie. Całość tego miejsca tworzy niepowtarzalny klimat.